حل مسئله در خواب

حل مسئله در خواب

حل مسئله در خواب

اولین خاطره من برای حل مسئله در خواب

سال  ۱۳۸۳ بود ، اون زمان بنده دانشجوی رشته ریاضی کاربردی بودم، ترم اول دانشگاه بود یادمه یه درسی داشتیم با عنوان برنامه‫‫نویسی به زبان پاسکال که در طول ترم استاد به عنوان نمره میان ترم یه پروژه برنامه نویسی به بچه ها داده بود  و یک ماه هم به بچه ها فرصت داد که  پروژه رو تکمیل کنند، من اون موقع خیلی اشتیاق زیادی داشتم که این پروژه رو با موفقیت انجام بدم!!

حدودا یک هفته هر روز به لابراتوار دانشگاه می‫رفتم و  هر روز بخشی از پروژه رو انجام می‫دادم،  بعد از یک هفته حدودا ۷۰ درصد از کار انجام شد تا اینکه در یک مرحله از کار به مشکل برخوردم، تقریبا سه روز روی اون مرحله تمرکز کردم و راه‫های مختلف رو امتحان کردم اما هر بار با یک نوع خطا از طرف برنامه مواجه می شدم تا اینکه یک شب وقتی که داشتم به اون بخش از برنامه‫نویسی فکر می‫کردم خوابم برد، حدودا دم دمای صبح بود که خواب دیدم پشت سیستم دانشگاه نشسته بودم و راه حل جدیدی به ذهنم رسید که تا اون موقع انجام نداده بودم، بعد از انجام اون راه حل،  پروژه در خواب اجرا شد، وقتی بیدار شدم خیلی ذوق داشتم و تقریبا مطمئن بودم راه حلشو پیدا کردم!

همون روز با هیجان زیاد به دانشگاه رفتم و دقیقا راه حلی که در خواب به ذهنم رسید رو امتحان کردم و در عین ناباوری تونستم همون روز پروژه ای رو که یک ماه براش فرصت داشتم رو تکمیل کنم … و به این صورت برای اولین بار حل مسئله در خواب را تجربه کردم.

در واقع بعد از این باز هم در مسائلی که خیلی برام مهم بودن تونستم ایده های مختلفی در خواب بدست بیارم و در اینجا می خوام اصولشو براتون توضیح بدم

اصول حل مسئله در خواب

در واقع ما با دانستن اصول کلی و با تمرین  می توانیم حل مسئله در خواب را تجربه کنیم، می توان گفت:

یکی از ساده‫ترین راه‫ها  برای خلق راه حل‫های  مختلف و تجربه حل مسئله در خواب این است  که درست  قبل از خوابیدن ، معقولانه ، خیلی سخت و خیلی  طولانی  درباره مسئله  فکر کنید. مسئله را از ذهنتان  بیرون کنید و سپس به خواب بروید، هنگامی که صبح بیدار می‫شوید با شگفتی می‫بینید که یک راهکار یا مجموعه‫ای از راهکارهای جالب برای حل مسئله به ذهنتان رسیده است، دلیل  کارساز بودن این تکنیک  این است  که ضمیر نیمه‫آگاه  شما به هنگامی که در خواب هستید به کار  خود  ادامه  می دهد.

البته این اتفاق زمانی می افتد که شما از تمام تمرکز خود برای حل مسئله استفاده کرده باشید و از نظر ذهنی دچار استرس و نگرانی نباشید، چون اگر بخشی از ذهن شما درگیر نگرانی یا استرس شده باشد این نگرانی در خواب شما نیز تاثیر منفی خواهد داشت بنابراین پیشنهاد می کنم قبل از خواب با مدیریت استرس ذهن خود را آرام کنید.

برخی از دانشمندان و ریاضی‌دانان از خواب ها برای کمک به حل مشکلات خود استفاده کرده‌اند. توماس ادیسون (۱۹۳۱-۱۸۴۸)، مخترع آمریکایی به هنگام کار مواقعی را به چرت زدن اختصاص می‌داد و برخی از بهترین اختراعاتش به هنگام خواب به سراغ او آمد. تاثیر استراحت و خواب برای بازسازی شناختی افراد، مسئله دانش روانشناسی روز دنیا است.

راه حل های مسائل پیچیده اغلب در خواب و رویا  ظاهر می شوند‫. مفهوم  مولکول بنزن در حالت خواب به ذهن  فردریک  اگوست  کلکول،  شیمیدان آلمانی، رسید‫. وی در خواب  ماری را مشاهده کرد که دم خودش را گاز می گرفت  و به این ترتیب دریافت  که مولکول  بنزن  یک حلقه  بسته است و نه  یک  حلقه باز ، روبرت لوییز  استیونسون  ، نویسنده معروف ، که اغلب از ضمیر نیمه  آگاهش برای خلق ایده های داستانی استفاده  می کرد می‫گوید که شخصیت های دکتر جکیل  و آقای هاید در رویا به نزد او آمدند.

یادگیری و دانش، نیاز به جایگزین و تثبیت شدن در مغز دارد که خواب و استراحت واقعی، تنها راه تثبیت این اطلاعات جدید است

در هنگام خواب است که مغز فرصت پیدا می‌کند تا به پردازش اطلاعات جدید دریافتی بپردازد و این اطلاعات جدید را با اطلاعاتی که از قبل در ارتباط با همان مطلب دریافت کرده، ارتباط دهد، هنگام خواب، علاوه بر اینکه مغز آماده دریافت اطلاعات جدید می‌شود، به الگوهای ذهنی جدید در رابطه با حل مسئله در هنگام خواب واقعی، دسترسی پیدا می‌کند.

در حالت خواب و رویا در بسیاری از موارد، افراد به مسائل حل نشده دسترسی پیدا می‌کنند. بدین معنی که در ضمیر ناخودآگاهشان برای مسائل روزانه که بدون راه حل رها شده بودند، پس از پایان یک خواب خوب و کافی، به راه حل می‌رسند و اکثر مردم غافل از این نکته هستند که خواب کافی و درست دلیل دست یافتن به پاسخ مسائل روزمره‌شان است.

حل مسئله در خواب http://rahiminasab.com

پیشنهاد می‫کنم قبل از رفتن به رخت خواب، حداقل ده صفحه از یک کتاب الهام بخش بخوانید چرا که ذهن انسان پردازش آخرین اطلاعات مصرف شده پیش از خواب را ادامه می دهد، بنابراین برای پیشرفت و پیشبرد اهداف و آرزوهایتان، توجه خود را روی چیزی مفید و سانده متمرکز کنید،از آنجا که اتفاقات بدخیلی زیادی ممکن است در طول روز رخ دهند، ولی اگر شما پشتیبان ذهنی تان را کنترل کنید، می دانم همیشه روزهایتان را با تمام قوا شروع و تمام خواهید کرد.

خلاصه مراحل برای حل مسئله در خواب :

۱- مرحله اول این است که اشتیاق زیادی برای حل مسئله داشته باشید.

۲-  درست  قبل از خواب و در حالی که حالت  خواب و بیداری  به شما دست می دهد به طور جدی و طولانی درباره مسئله خود فکر کنید و بر راه حل های مختلف تمرکز کنید.

۳- اگر نیمه شب با یک راه حل یا ایده های دیگر از خواب بیدار شدید  بلافاصله  آنها را روی کاغذ های یادداشتی که از قبل در کنار  بسترتان قرار  داده اید ، یادداشت کنید.

۴- صبح که بیدار می‫شوید درباره افکار و رویاهای  خود فکر کنید  و ببینید  آیا راه‫حلهایی برای  مسئله مورد نظر به ذهنتان  رسیده است، راه حلهای ممکن  را روی کارتهای یادداشت بنویسید.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *