مراقبه قبل از خواب

مراقبه قبل از خواب

مراقبه قبل از خواب

فواید مراقبه قبل از خواب

از فواید مراقبه یا مدیتیشن قبل از خواب این است که می توانیم با این کار از بی خوابی و بد خوابی رهایی پیدا کنیم و وارد یک خواب عمیق و راحت شویم ، همچنین مراقبه قبل از خواب استرس های روزانه را از ما دور می کند و به خصوص برای کسانی که استرس شغلی بالایی دارند شدیدا توصیه می شود.

نکته مهم: قبل از مراقبه ، برای تاثیر بیشتر آن بهتر است وضو گرفته شود.

مراحل مراقبه قبل از خواب

مشخص کردن یک جای مشخص

یک جای مشخص با سکوت کامل و با نور اندک انتخاب کنید و همیشه آن جا مراقبه کنید و برای مراقبه اگر روی زمین می نشینید حتما از  یک زیر انداز راحت استفاده کنید. جایی انتخاب کنید که در آن احساس آرامش بیشتری داشته باشید این مکان می تواند کنار پنجره، اتاق خواب و یا اتاق کارتان باشد.

نحوه نشستن

سعی کنید کاملا صاف بنشینید و به جایی تکیه ندهید چون ممکن است خوابتان ببرد، همچنین سعی کنید عضلات بدنتان را در وضعیتی کاملا راحت قرار دهید طوری که بتوانید عضلات را کاملا شل کنید.

نحوه تمرکز کردن

تمام اتفاقاتی که در این لحظه فکر شما را درگیر کرده بپذیرید و بدون اینکه باهاش مقابله کنید و  اینکه بخواهید به جزئیاتش فکر کنید بگذارید کنار، حالا نقس عمیق بکشید، دم و بازدم از طریق بینی باشد و سعی کنید روی صدای دم و بازدم خود تمرکز کنید.

سعی کنید دم پنج ثانیه به صورت عمیق، سه ثانیه نگه دارید و حدودا پنج ثانیه بازدم طول بکشد، ممکن است در ابتدای کار خوب نتوانید تمرکز کنید و این کاملا طبیعی است اما با ادامه این کار می توانید بیشتر تمرکز کنید و ذهن خود را از افکار دیگر پاک کنید. تمرکز بر تنفس را به مدت ۱۰ دقیقه ادامه دهید، در این مدت می توانید به آهنگهای ملایم که مخصوص مراقبه هست هم گوش کنید.

عمیق تر شوید

همچنان که تمرین تنفس و تمرکز را انجام می دهید سعی کنید عضلات بدنتان را شل تر کنید و با چشمان بسته تصور کنید که از بالا به خودتان نگاه می کنید به هر یک از اعضای بدنتان فکر کنید  و تصور کنید آرامش را به تک تک اعضای بدن خود منتقل می کنید.

کم کم از تک تک اعضای بدنتان فاصله بگیرید و دوباره از بالا به خودتان نگاه کنید به طوری که فقط اکسیژن را ببینید که وارد شش های شما می شود و با دقت به صدای نفسهایتان گوش دهید و تمرکز کنید تا آرام و عمیق باشد، این کار را ادامه دهید تا زمان ده دقیقه به پایان برسد

حالا نگاهتان را از خودتان بردارید و نفسهای آرامتری بکشید و خیلی آرام چشمانتان را باز کنید، لبخند بزنید و با آرامش وارد رختخواب شوید تا یک خواب عمیق و راحت را تجربه کنید.

بعد از مراقبه می توانید از جملات تاکیدی مثبت هم استفاده کنید و تاثیر معجزه کلمات را در زندگی ببینید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *