عملکرد حافظه و اضطراب اجتماعی

عملکرد حافظه و اضطراب اجتماعی

در زیر قسمتی از مقاله بنده که  در رابطه با عملکرد حافظه  و اضطراب اجتماعی است می بینید:

اضطراب از نظر پژوهشگران

یکی از وسیعترین حیطه‫های پژوهش در چند دهه اخیر، اضطراب و حوزه‫های مرتبط با آن است و اختلال های اضطرابی معمولاً با عوارض زیادی همراهند و در صورت درمان نشدن، مزمن و مقاوم به درمان می‫شوند.

اختلال اضطراب و عملکردهای شناختی

در دو دهه گذشته، در مورد ابعاد شناختی اختلالات اضطرابی تحقیقات فراوانی شده که یافته ها حاکی از نقش این اختلالات در بروز نقص و نارسایی در برخی عملکرد های شناختی مانند توجه، حافظه، کارکردهای اجرایی، مهارت های دیداری فضایی و سرعت پردازش اطلاعات – است (گرسیسبرگ و همکاران، ۲۰۰۳ ).

برخی از پژوهشها در ارتباط با اختلال اضطراب و عملکرد حافظه

بحری و همکاران(۱۳۹۴) در مطالعه خود نشان دادند که اضطراب اثرات قابل توجهی بر عملکرد حافظه فعال دانشجویان می گذارد؛ به عبارتی با کاهش اضطراب دانشجویان، حافظه فعال افزایش می یابد.

عشایری و همکاران(۱۳۹۱) نیز در پژوهش خود دریافتند اضطراب موجب اختلال در عملکرد حافظه فعال گردیده است و در نهایت می توان اضطراب را به عنوان متغیر موثر و عامل در تعیین بخش قابل توجهی از واریانس عملکرد های شناختی و به ویژه حافظه و توجه مورد بررسی قرار داد.

اضظراب اجتماعی و عملکرد حافظه

هنگامی که، فرد دچار اضطراب اجتماعی در نگرانی آن به سر می برد که مبادا مورد ارزیابی منفی دیگران واقع شود و از سوی دیگر مراقب باشد تا دیگران متوجه میزان اضطراب و نشانه های بدنی اضطرابی وی نشوند، در واقع بخشی از توجه خود را معطوف به امری غیر از تکلیف حافظه خود کرده است و به همین خاطر عملکرد ضعیف تری خواهد داشت.

افراد مضطرب و واکنش ها نسبت به محرکهای منفی

می توان گفت افراد مضطرب دارای سوگیری توجه نسبت به محرک های منفی هستند.

آنها نمی توانند اطلاعات اضطراب آوری که در حافظه شان باقی مانده است را به اطلاعات خنثی تبدیل کنند این حالت منجر به تداوم تصور اضطراب آورشان از جهان می شود.

در نتیجه نقص در عملکرد حافظه فعال ممکن است نقش مهمی هم در شروع و هم در ادامه اختلال اضطراب داشته باشد‬‬‬‬‬‬.‬‬

همون طور که مطالعات نشان میدن هر چه اضطراب از یه حدی بیشتر بشه در واقع عملکرد حافظه به خطر می افته بنابراین پیشنهاد می کنم برای مطالعه بیشتر در این زمینه مقاله مدیریت استرس رو حتما مطالعه کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *