چگونه جذاب و دوست داشتنی باشیم؟

چگونه جذاب  و دوست داشتنی باشیم؟

جذابیت چیست ؟
قبل از اینکه بدانیم چگونه باید جذاب و و دوست داشتنی باشیم اول باید بدانیم جذابیت چیست؟
جذابیت به معنی دوست داشته شدن شما در ارتباط با دیگران و شاد شدن دیگران در ارتباط با شماست و می توان گفت جذابیت یک نوع قابلیت و توانایی است که شما برای ایجاد رابطه‌ی دوستانه‌تر برخوردارید و باعث می‫شوید دیگران در حضور شما احساس خوشایندی داشته باشند و هر چه جذابیت شما بیشتر باشد، قدرت اثرگذاریتان بیشتر خواهد بود.
انواع سطوح جذابیت
جذابیت دو سطح دارد سطح اول مربوط به خصوصیات ظاهری فرد است و سطح دوم که عمیق تر می باشد مربوط به ویژگیهای شخصیتی است که در ادامه هر کدام از این دو سطح مورد بررسی قرار می دهیم:
خصوصیات ظاهری خوب و زیبا مانند تناسب اندام، بهداشت فردی، لباس مناسب، موی آراسته ، استفاده از ادکلن و … می‫تواند در افزایش جذابیت شما تاثیر گذار باشد که این سطح می تواند آنی‌تر و  چشم گیر تر نسبت به سطح دوم جذابیت باشد به این معنی که افراد زیادی دوست دارند با آن فرد ارتباط برقرار کنند اما تداوم این ارتباط بستگی به خصوصیات دیگری دارد که از خصوصیات ظاهری مهم ترند.
سطح دوم جذابیت به رفتارها، طرز تفکر و درون شما برمی‌گردد، شما برای اینکه جذاب‌تر شوید باید روی هر دو سطح کارکنید، از طرفی سطح دوم جذابیت، تأثیر ماندگارتر و عمیق‌تری دارد و بنابراین اگر می خواهید جذابیت شما برای دیگران تداوم و ماندگاری داشته باشد می بایست روی ویژگیهای شخصیتی خودتان بیشتر کار کنید و آدم به اصطلاح کسل کننده‫ای نباشید که در ادامه توضیح خواهیم داد، از طرفی اگر می‌خواهید خیلی زود دیگران را مجذوب خود کنید، باید بر روی زیبایی ظاهری‌تان نیز کارکنید.
آدمهایی که جذاب نیستند؟
حتما تا به حال با آدمهای کسل کننده اطرافتان معاشرت داشته اید، خیلی ها خودشان هم نمی دانند که آدمهای کسل کننده ای هستند و فکر می کنند دیگران اینگونه هستند!! اما چطور بدانیم که کسل کننده هستیم یا جذاب ؟؟!! آدمهای کسل کننده معمولا برخی از ویژگیهای زیر را دارند :
معمولا غر می زنند، ایراد می‫گیرند یا انتقاد می‫کنند، این افراد سطح انرژی بالایی ندارند و عموما حوصله انجام کارهایشان را ندارند یا در جمع کم حرف می‫زنند و زیاد اهل شوخی با دیگران نیستند، این افراد اغلب اعتماد به نفس پایینی دارند و از اظهار نظر خود‫داری می کنند و یا بالعکس خیلی مسائل را جدی می گیرند و انعطاف پذیر نیستند… و به طور کلی می توان گفت از مهارتهای ارتباطی ضعیفی برخوردارند..

اما چه کار کنیم جذاب و دوست داشتنی باشیم؟
خب حالا رسیدیم به بحث اصلی اینکه چه کار کنیم جذاب و دوست داشتنی باشیم؟

اهمیت ظاهر در جذابیت

در بحث قبلی به اختصار سطوح جذابیت توضیح داده شد، گفتیم که سطح اول مربوط به خصوصیات ظاهری فرد است این خصوصیات شامل بهداشت فردی (پوشش و لباس مناسب آن موقعیت، بهداشت دهان و دندان، پوست، مو و …) که فکر می کنم همه شما در مورد خصوصیات ظاهری از سطح قابل قبولی برخوردارید.

مهارتهای ارتباطی و ویژگی های مهم در جذابیت
اما مهم تر از آن، سطح دوم جذابیت است یعنی همان خصوصیات رفتاری و مهارتهای ارتباطی که در این بخش می‫خواهیم در مورد این خصوصیات و مهارتها صحبت کنیم.

شروع صحبت با لبخند

اولین مورد اینکه در شروع صحبت لبخند بزنیم، لبخند زدن یکی از مهارتهای ارتباطی بسیار مهم است که اکثر اوقات فراموش می‫کنیم اما اغلب در ارتباط با هر کسی و در هر شرایطی لبخند زدن توصیه می‫شود.

استفاده از سبکهای شوخ طبعی
دومین مهارت استفاده از طنز و سبکهای شوخ طبعی مثبت است که می تواند روحیه ما و دوستانمان را در شروع یا برای تداوم ارتباط بالا ببرد. استفاده از سبکهای شوخ طبعی مثبت واقعا مهارت و خلاقیت بالایی نیاز دارد، اما با تمرین و اطلاع از ویژگیهای شخصیتی طرف مقابل و جمع دوستان می تواند بسیار مفید و مثمر ثمر واقع گردد.
این افراد از شوخی برای بهبود و تسهیل روابطشان استفاده می‫کنند. آنها با شوخی و حرف‫های خنده دار مناسب موقعیت، جذاب به نظر می‫رسند و این مدل شوخی کردن باعث ارتقای سطح سلامت روانی آنها و اطرافیانشان می‫شود. در موقعیت‫های استرس‫زا سعی در آرام و سرگرم کردن اطرافیانشان دارند و به طور کلی به دیگران اهمیت می دهند. این افراد به طور کلی دیدگاه شوخ طبعانه‫ای نسبت به زندگی دارد و این بیشتر برای فرد جنبه‫ی درونی دارد، تا حتی اگر تنهاست و در موقعیت خوبی قرار ندارد بتواند با استفاده از این دیدگاه شوخ طبعانه اضطراب و تنش های خود را کاهش دهد.
آنها به تنهایی می توانند به مسائل بخندند و با تنش های خودشان مبارزه کنند. آنها نسبت به اطرافیان خود نوع دوست، همراه، قابل اعتماد، رک‫گو، متواضع و دل رحم هستند. آنها دوست دارند به دیگران کمک کنند و از کمک آنها بهره‫مند شوند و از میزان سازش یافتگی بالایی با دیگران برخوردار هستند. این افراد دارای ثبات عاطفی هستند، به احتمال کمتری اضطراب، افسردگی و خشم را تجربه خواهند کرد و با تنش های زندگی سازش پذیری خوبی دارند.

تعریف و حسن جویی
مهارت بعدی تعریف و حسن جویی از دیگران است، مواظب باشید حسن جویی را با چاپلوسی اشتباه نگیرید، در حسن جویی یک ویژگی واقعی و مثبت از طرف مقابل گفته می شود و دلیل آن هم بیان می شود مثلا اگر بگوییم شما مهربان هستید باید مثالی هم بزنیم که این ویژگی را در برخورد با چه کسی فهمیدیم؟!! اما فردی که چاپلوسی می کند فقط تعریف و تمجید می کند و هیچ دلیلی هم ممکن است برای ادعای خود نداشته باشد!!

فن بیان و صدای رسا
مهارت بعدی خوب صحبت کردن و فن بیان است که شامل صدای رسا، سرعت کلام و لحن دوستانه است و ما می توانیم با انجام تمرینهای مربوط به فن بیان، قدرت و تاثیر کلام خود را تقویت کنیم

تمرینهای فن بیان

به عنوان مثال یکی از تکنیکها برای بالا بردن صدا استفاده از تکنیک خودکار است به این صورت که خودکار را بین دندانهای جلو قرار می دهیم و سعی می کنیم صحبت کنیم و یک شوخی دوستانه و یا لطیفه ای را تعریف کنیم بدون اینکه خودکار از دهان ما بیفتد می بایست این تمرین را به مدت حداقل ۵ دقیقه هر روز به مدت یک هفته انجام دهیم بعد از یک هفته نتایج فوق العاده ای می توانید از این تمرین بدست آورید چرا که این تمرین ماهیچه های فک شما را تقویت می کند که باعث می شود صدای شما رساتر و حجیم تر گردد.
با انجام تمرینهای فوق شما می توانید تا ۸۰ درصد جذاب تر و دوست داشتنی‫تر شوید هر چند مهارتهای ارتباطی خیلی وسیع تر از مطالب گفته شده در این مقاله می باشد اما نگران نباشید من به شما دوست عزیز این مژده را می دهم که به زودی یک کتاب الکترونیکی در این زمینه تدوین می کنم و به صورت رایگان در سایت قرار می دهم…
امیدوارم این مطالب مورد استفاده شما دوستان عزیز قرار بگیرد، برای شما بهترین ها را آرزو می کنم .

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *